PDA

View Full Version : Tomorrowland 22,23,24.07.2011



Filip
Jul 22nd, 2011, 22:44
http://i52.tinypic.com/2cih4i9.jpg


Will be held for the seventh time in the Belgian traditionally Boom on 22 and 24 July 2011

Live Broadcast:

b@ TV - Online Clubbing Community (http://www.be-at.tv)

Friday 22 July:

MAISTAGE:

Swedish House Mafia, Faithless Soundsystem, Dirty South, Arno Cost, Kaskade

CARL COX & FRIENDS:

Carl Cox, Adam Beyer, Green Velvet, Sebastien Leger, Marco Bailey, Yousef, Jon Rundell

CAFE D'ANVERS:

Steve Lawler, Seth Troxler & Bill Patrick, Nic Fanciulli, Matthias Tanzmann

GLOBAL UNDERGROUND:

Dave Seaman, Satoshi Tomii, Anthony Pappa

TRANCEADDICT:

Ferry Corsten, Simon Patterson, Fred Baker, Orjan Nilsen, Aly & Fila, Sied van Riel, Arnej, tyDi

UNTITLED!:

Caspa, Cookie Monsta, Kito

VERSUZ:

Fedde Le Grand, Don Diablo, Bingo Players, Sunnery James, Ryan Marciano

WE PLAY HOUSE RECORDINGS:

Dixon, Ame, Henrik Schwarz, Tensnake, Motor City Drum Ensemble, Kerri Chandler

Q-DANCE:

Kasparov, Jones & Sjoekoe, Teka B, Dr Rude, Brennan Heart, Coone, DJ Ghost, Psyko Punkz

B2B:

Atrix, Astral Projection, John 00 Fleming, GMS, Talamasca, Firaga, Norion


Saturday 23 July

MAINSTAGE:

Tiesto, Martin Solveig, Avicii, Afrojack, Mason, Dimitri Vegas & Like Mike, Steve Aoki

COCOON:

Sven Vath, Chris Tetjen

GROUP THERAPY STAGE:

Above & Beyond, Sander van Doorn, Cosmic Gate, Mat Zo, Daniel Kandi, Jaytech

DEFECTED:

Chocolate Puma, Shapeshifters, Copyright, Sandy Rivera

STAR WARZ:

Marky, Netsky, Logistics, DJ Silver, DJ Die, Atmospherix, Foxy Lady, Vicelord

FORMAT:

Bart B More, Brodinsky, Style of Eye, Breakbot, Don Rimini

VERSUZ:

Joachim Garraud, Harwell, Sharam

KOZZMOZZ:

Chris Liebing, Marcel Dettmann, Ben Sims, Speedy J, Kr!z

I LOVE THE 90s:

Bonzai All Stars, Ray & Anita (2 Unlimited), DJ Ward, Marc Arcadipane

Q-DANCE:

Nosferatu, B-Front, Alpha 2 & E-Force, Headhunterz, Fausto, Ran-D, Noisecontrollers, Fenix, Bioweapon

CAFEINA:

Gregor Salto, Stereo Clash, Roma, Nabil

KETALOCO:

Caspar, Don Cabron, Dimitri Andreas, Don Santos, Stij, The Jellybellies


Sunday 24 July

MAINSTAGE:

David Guetta, 2ManyDJs, Laidback Luke, Chuckie, Wolfgang Gartner, NERVO, Thomas Gold

OVUM:

Josh Wink, Dubfire, Loco Dice

DIM MAK:

Dada Life, Steve Aoki vs Afrojack, Uffie, Jacob Van Hage, Sound of Stereo, Mustard Pimp

MINUS:

Richie Hawtin, Marco Carola, Magda, Hearthrob, Ambivalent, Barem, Fabrizio Maurizzi

KNE'DEEP:

DJ Rush, Pet Trio (Pet Duo vs Miss Djax), Frank Kvitta, Gaetano Parisio, Marco Remus, Huma Noyd, Mathew Hoag

SIZE MATTERS:

Groove Armada presents Red Light

DAILY DUBSTEP:

N-Type, Princh & Gemmy, Grimelock, Kryptic Minds, NGA, Cyrax & Numerus

SMASH THE HOUSE:

Dimitri Vegas & Like Mike

TRANCE:

Gabriel & Dresden, Markus Schulz, M.I.K.E., Rank 1

WE LOVE:

Sasha, James Zabiela, M.A.N.D.Y., Audiofly, Riva Starr

Q-DANCE:

Luna, Wildstylez, Promo, Zatox, Digital Punk, Technoboy, Demoniac, Kutsky, Toneshifterz, Ambasador Inc.

COINCIDENCE RECORDS:

Tama Sumo, Steffi, Pierre & Huannes, Jazzmin, Psytox


Yours

Rodzio

Dutchie
Jul 23rd, 2011, 20:26
At what time does Sander van Doorn play?

Filip
Jul 23rd, 2011, 23:12
Tomorrowland 2011 - timetable

Friday:

Mainstage
14:30 - 16:00 Alesso
16:00 - 17:30 Arno Cost
17:30 - 19:00 Yves V vs Digital LAB & Pedro Henriques
19:00 - 20:30 Kaskade
20:30 - 22:00 Dirty South
22:00 - 23:00 Faithless Soundsystem
23:00 - 01:00 Swedish House Mafia

Carl Cox & Friends
14:00 - 15:30 Jon Rundell
15:30 - 17:00 Yousef
17:00 - 18:30 Marco Bailey
18:30 - 20:00 Sébastien Léger
20:00 - 21:30 Green Velvet
21:30 - 23:00 Adam Beyer
23:00 - 01:00 Carl Cox

Café d'Anvers
14:30 - 15:30 Joachim
15:30 - 16:30 Patrick Schmidt
16:30 - 17:30 Hermanez
17:30 - 19:00 Nic Fanciulli
19:00 - 21:00 Seth Troxler & Bill Patrick
21:00 - 23:00 Matthias Tanzmann
23:00 - 01:00 Steve Lawler

Blue Flame
14:00 - 15:00 diMaro
15:00 - 15:45 Moonflower
15:45 - 16:30 N8N Remixed
16:30 - 17:00 Fanny West
17:00 - 17:45 The Opposites
17:45 - 18:45 TLP vs Mystique
18:45 - 20:00 Nicolaz
20:00 - 21:00 The Flexican ft. Mc Sef
21:00 - 22:30 Discobar Galaxie
22:30 - 23:15 Neon
23:15 - 00:15 The Oddword
00:15 - 01:00 De Jeugd Van Tegenwoordig

Global Underground
14:00 - 17:00 X-ian
17:00 - 19:00 Pole Folder
19:00 - 21:00 Anthony Pappa
21:00 - 23:00 Satoshi Tomiie
23:00 - 01:00 Dave Seaman

Tranceaddict
14:00 - 15:00 Fred Baker
15:00 - 16:00 Rory James has won TranceAddict contest!
16:00 - 17:00 Orjan Nilsen
17:00 - 18:00 Arnej
18:00 - 19:15 tyDi
19:15 - 20:30 Sied Van Riel
20:30 - 22:00 Simon Patterson
22:00 - 23:30 Ferry Corsten
23:30 - 01:00 Aly & Fila

Untitled!
14:00 - 15:00 Jonas Lion
15:00 - 16:00 Baselab Sound
16:00 - 17:00 Goldorak & Solpher
17:00 - 18:00 Piro
18:00 - 19:00 Girl Unit
19:00 - 20:00 Von D
20:00 - 21:00 Hijak vs Kastor & Dice
21:00 - 22:00 Kito
22:00 - 23:00 The Others
23:00 - 00:00 Cookie Monsta & Funtcase
00:00 - 01:00 Caspa & MC Rod Azlan

Versuz (Hosted by MC Shurakano)
14:00 - 15:30 Sem Thomasson
15:30 - 17:00 Dehasse
17:00 - 18:30 Stefan K & Tom Leclercq
18:30 - 19:00 Don Diablo
19:00 - 21:00 Sunnery James & Ryan Marciano
21:00 - 23:00 Bingo Players
23:00 - 01:00 Fedde Le Grand

We play house recordings
14:00 - 15:15 Maxim Lany
15:15 - 16:30 San Soda live
16:30 - 19:30 Kerri Chandler & Red D feat. Lady Linn
19:30 - 20:30 Tensnake live
20:30 - 22:00 Motor City Drum Ensemble
22:00 - 23:00 Henrik Schwarz live
23:00 - 01:00 Dixon vs Âme

Q-Dance (Hosted by MC Chucky)
14:00 - 15:30 Jones & Sjoekoe
15:30 - 16:00 Mark with a K live
16:00 - 17:00 Davoodi vs Bestien
17:00 - 18:00 DJ Ghost vs Gave
18:00 - 18:30 Teka B Live
18:30 - 20:00 Dr. Rude
20:00 - 21:30 Brennan Heart
21:30 - 22:30 Coone
22:30 - 00:00 Psyko Punkz
00:00 - 01:00 Kasparov

Winterclubbing
14:00 - 17:00 Luk vs P-Jay vs Vox-D
17:00 - 18:00 DJ Rebel
18:00 - 20:00 Dimitri Wouters
20:00 - 21:00 DJ Rebel
21:00 - 01:00 Luk vs P-Jay vs Vox-D

B2B
14:00 - 16:00 John 00 Flemming
16:00 - 17:30 Norion
17:30 - 19:00 GMS
19:00 - 20:30 Talamasca
20:30 - 22:00 Firaga
22:00 - 23:30 Astral Projection
23:30 - 01:00 Astrix

Radio Ultra Modern
15:00 - 00:45 Radio Ultra Modern

Saturday:

Mainstage
13:00 - 14:30 Raving George
14:30 - 16:00 Mason
16:00 - 17:30 Steve Aoki
17:30 - 19:00 Afrojack
19:00 - 20:30 Avicii
20:30 - 22:00 Martin Solveig
22:00 - 23:00 Dimitri Vegas & Like Mike
23:00 - 01:00 Tiësto

Café d'Anvers invites Cocoon
12:30 - 13:30 Tofke vs Ugur yurt
13:30 - 15:00 BP
15:00 - 16:30 Massimo Girardi
16:30 - 18:00 Chris Tietjen
18:00 - 20:30 Raresh
20:30 - 22:00 Guy Gerber
22:00 - 01:00 Sven Väth

Above & Beyond - Group Therapy
14:00 - 15:30 Daniel Kandi
15:30 - 17:00 Cosmic Gate
17:00 - 18:30 Super8 & Tab
18:30 - 20:00 Sander van Doorn
20:00 - 21:30 Jaytech
21:30 - 23:30 Above & Beyond
23:30 - 01:00 Mat Zo

Krush Club invites Defected
13:00 - 14:30 Soulspinnas
14:30 - 16:30 Tom de Neef vs Sven van Hees
17:06 - 18:06 Ya'Mo
18:00 - 19:30 Copyright
19:30 - 21:00 The Shapeshifters
21:00 - 23:00 Sandy Rivera
23:00 - 01:00 Chocolate Puma
16:00 - 00:00 Shovell (live on percussion)

Star Warz (Hosted by SP:MC / Mush / Bassline)
13:00 - 13:45 Contraddict
13:45 - 14:30 Atmospherix
14:30 - 15:15 Alert & Bonafide
15:15 - 16:15 Logistics
16:15 - 17:00 Vicelord
17:00 - 18:00 Foxy Lady & MC Elvee
18:00 - 19:00 Tito & Echo Virus vs MC Ebony
19:00 - 20:00 One87 & Hookerz feat. MC Nice
20:00 - 21:00 Dom & Roland vs Klute
21:00 - 22:00 Dj Die
22:00 - 23:00 Dj Silver
23:00 - 00:00 Netsky
00:00 - 01:00 Marky

FormaT
12:00 - 13:30 Bad Dancer
13:30 - 15:00 Panteros 666 & Myd (Club Cheval)
15:00 - 16:30 Breakbot
16:30 - 18:00 Bart B More
18:00 - 19:30 Style of eye
19:30 - 21:00 Brodinski
21:00 - 22:30 Don Rimini
22:30 - 00:00 Surfing Leons
00:00 - 01:00 AKS (Addicted Kru Sound)

Versuz (Hosted by MC shurakano)
11:59 - 23:00 Sakso
12:00 - 13:30 DJ Licious
13:30 - 15:00 DJ Geo
15:00 - 17:00 Daniel Bovie & Roy Rox
17:00 - 19:00 Sharam
19:00 - 21:00 Joachim Garraud
21:00 - 23:00 Hardwell
23:00 - 01:00 John Dahlback

Kozzmozz
13:00 - 15:00 Spacid
15:00 - 16:30 Marcel Dettmann & Marcel Fengler
16:30 - 18:00 Speedy J
18:00 - 21:00 Ben Sims & Friends (Frequency 7 with Surgeon & Killa Productions with Paul Mac)
21:00 - 22:30 Kr!z
22:30 - 01:00 Chris Liebing

I love the 90's
14:00 - 17:30 Dj Ward
17:30 - 18:00 Marc Acardipane aka Marshall Masters Feat. The Ultimate MC
18:00 - 19:30 Jan Vervloet (Fiocco dj)
19:30 - 20:00 Virtual Zone
20:00 - 21:30 Dj Wout
21:30 - 23:00 DJ Ward
23:00 - 23:30 Ray & Anita
23:30 - 01:00 Bonzaï All Stars

Q-Dance (Hosted by MC Villain)
12:00 - 13:30 Fausto
13:30 - 15:00 Dr. Phunk
15:00 - 16:30 Bioweapon
16:30 - 18:00 Headhunterz
18:00 - 19:00 Fenix
19:00 - 20:30 Noisecontrollers
20:30 - 21:30 Ran-D
21:30 - 23:00 Alpha² & E-Force
23:00 - 00:00 B-Front
00:00 - 01:00 Nosferatu

Cafeina
12:00 - 14:00 Phill & Steve
14:00 - 15:30 2Dirty
15:30 - 17:00 Marko
17:00 - 18:30 Stereo Clash
18:30 - 20:00 Gregor Salto
20:00 - 22:00 Younes
20:00 - 22:00 Mousa
20:00 - 22:00 Nabil
22:00 - 01:00 Roma

KetaLoco
12:00 - 15:00 Don Cabron
15:00 - 17:00 Dimitri Andreas
17:00 - 19:00 Caspar
19:00 - 21:00 Stijn
21:00 - 23:00 don Santos
23:00 - 01:00 The Jelly Bellies

Radio Ultra Modern
13:00 - 00:45 Radio Ultra Modern


Sunday:

Mainstage
13:00 - 14:30 Thomas Gold
14:30 - 16:00 NERVO
16:00 - 17:20 Wolfgang Gartner
17:20 - 18:50 Laidback Luke
19:00 - 20:30 Chuckie
20:30 - 22:30 David Guetta
22:30 - 00:00 2 Many Dj's

Café d'Anvers invites Ovum Recordings
11:30 - 12:30 Bartholomeo
12:30 - 13:30 Smos
13:30 - 14:15 M A N I K
14:15 - 15:15 Prinz
15:15 - 17:15 Shlomi Aber
17:15 - 18:00 KiNK
18:00 - 20:00 Loco Dice
20:00 - 22:00 Josh Wink
22:00 - 00:00 Dubfire

Dim Mak
12:00 - 13:00 Jacob Van Hage
13:00 - 14:00 Gtronic
14:00 - 15:00 Sound of Stereo
15:00 - 16:00 TAI
16:00 - 17:00 Mustard Pimp
17:00 - 17:30 Uffie
17:30 - 18:30 MYBACK
18:30 - 19:30 Felix Cartal
19:30 - 20:30 Autoerotique
20:30 - 21:30 Dada Life
21:30 - 00:00 Steve Aoki vs Afrojack

M-nus
11:00 - 12:30 Igor Vicente
12:30 - 14:00 Fabrizio Maurizi
14:00 - 16:00 Ambivalent
16:00 - 17:00 Heartthrob live
17:00 - 19:00 Magda
19:00 - 20:00 Barem (live - After The Storm, Album Tour)
20:00 - 22:00 Marco Carola
22:00 - 00:00 Richie Hawtin

Kne'Deep
11:15 - 13:15 Matthew Hoag vs Dejan Milcevic
13:15 - 14:45 Gaetano Parisio
14:45 - 16:15 Alex Flatner
16:15 - 17:45 Du Art
17:45 - 18:30 Huma Noyd live
18:30 - 20:00 DJ Rush
20:00 - 21:30 Frank Kvitta
21:30 - 22:30 Pet Trio: Pet Duo vs Miss Djax
22:30 - 00:00 Marco Remus

Versuz invites Size Matters (Hosted by Sakso / Shurakano)
11:00 - 12:00 E.S.P.
12:00 - 13:00 Danny Corten
13:00 - 14:30 Dave Lambert
14:30 - 16:00 Norman Doray
16:00 - 17:30 Barry Fore
17:30 - 19:00 Third Party
19:00 - 20:30 AN21 & Max Vangeli
20:30 - 22:00 Groove Armada presents Red Light
22:00 - 00:00 Steve Angello

Daily Dubstep
12:00 - 13:30 Subreachers
13:30 - 15:00 Science
15:00 - 16:00 Cyrax & Numerus
16:00 - 17:00 Bunzer0
17:00 - 18:30 NGA (Allspark & Gaz feat. Mc Nice)
18:30 - 20:00 Grimelock
20:00 - 21:00 Kryptic Minds feat. SP:MC
21:00 - 22:30 N-Type
22:30 - 00:00 Pinch & Gemmy feat. MC Pokes

Smash The House (Hosted by MC Ambush)
12:00 - 13:30 Swanky Tunes
13:30 - 15:00 Angger Dimas
15:00 - 16:30 R3hab vs Quintino
17:30 - 18:00 Michael Woods
18:00 - 19:30 Regi
19:30 - 21:00 Sidney Samson
21:00 - 22:30 David Tort
22:30 - 00:00 Dimitri Vegas & Like Mike

Paul van Dyk presents Evolution
11:30 - 13:00 Austin Leeds
13:00 - 14:30 Ummet Ozcan
14:30 - 15:45 Rank 1
15:45 - 16:45 Giuseppe Ottaviani
16:45 - 18:00 M.I.K.E.
18:00 - 19:30 Gabriel & Dresden
19:30 - 22:30 Markus Schulz
22:30 - 00:00 Paul van Dyk

La Rocca invites We Love
11:00 - 14:00 Joeri
11:00 - 14:00 Philip
14:00 - 15:30 Iris Menza
16:00 - 18:00 Audiofly
18:00 - 19:30 Riva Starr
19:30 - 21:00 James Zabiela
21:00 - 22:00 M.A.N.D.Y
22:00 - 00:00 Sasha

Q-Dance (Hosted by MC DV8)
11:00 - 12:30 Kutski
12:30 - 13:30 Demoniak
13:30 - 15:00 Toneshifterz
15:00 - 16:30 Technoboy
16:30 - 17:00 Ambassador Inc.
17:00 - 18:30 Digital Punk
18:30 - 20:00 Luna
20:00 - 21:30 Wildstylez
21:30 - 23:00 Zatox
23:00 - 00:00 Promo

Coincidence Records
11:00 - 13:00 Edward Molton
13:00 - 14:30 Evad
14:30 - 16:00 Jazzmin
16:00 - 17:30 Psytox
17:30 - 19:00 Tom Dazing & Gols
19:00 - 20:30 Steffi
20:30 - 22:30 Tama Sumo
22:30 - 00:00 Pierre & Juannes

Radio Ultra Modern
12:00 - 23:30 Radio Ultra Modern

Dutchie
Jul 23rd, 2011, 23:20
Wow! Thank you mate! Really appreciated it!